Cumartesi, 13 Aralık 2008 20:29

Oyun Grubu İzmir - Balçova 30-36 ay

Written by
Rate this item
(0 votes)

İlk buluşmamız 11 Kasım için açık alanı tercih ettik. Daha çok gözlem niteliğindeydi. Parkta kovalamaca oynadılar; salıncakta birbirlerini salladılar; sıraya girip kaydıratan kaydılar, kedilerle oynadılar. Öğleye doğru ayran & gözlemelerini yediler. Yemekten sonra çocukların; parktaki masanın etrafında daire oluşturup oturmalarını sağladım.  "İki Kedi" adlı parmak oyununu uygulattım ve "Arabam" şarkısını söyletip birkaç kez tekrar ettik. Haftaya yine açık alan toplantısı yapmak üzere ayrıldık.

İkinci buluşmamız 18 Kasım' da beklenmedik yağmur nedeniyle İremler' e misafir olduk. Büyük legolarla kah oyun masasında kah halı üzerinde epey bir vakit geçirdiler. Bu hafta bir kişi eksikti ve aralarında ilginç bir gruplaşma oldu. Çocuklar devamlı partner değiştirerek oynadı. Hiçbiri yalnızlık çekmemeiş oldu. Daha sonra ahşap bloklara geçildi. 3 gruba ayrılan blokları ev sahibemiz Sevtap çocuklara paylaştırdı. Yemek vaktimiz biraz uzun sürdü. Bu arada İrem' in annesine yardım etmesi bizi gülümsetti. Çocuklar kendileri yerken anneler olarak bizler de yeni kararlar aldık. Her hafta "Çoklu Zeka Teorisi" ne göre hazırlanmış bir plan uygulamaya ve renklerden başlamaya karar verdik. Oyun hamurları & ahşap puzzlelardan sonra haftaya bizde toplanmaya karar verdik.

Üçüncü buluşmamız 25 Kasım bizde gerçekleşti. Alperen ile Arkadaşlarını karşılayıp evimize getirdik. Sarılıp öptü ve legolarıyla oynamaya başladılar. Geçen hafta anlaştığımız gibi anneler dahil herkez pembe birşeyler giydi. Oyun çadırı, kitaplar, legolar ve puzzlelar yemek saatine kadar ancak dayanabildik. Alperen' in hastalık sonrası aksiliğini üzerinden atamamış olması diğer çocukları da etkiledi. İrem & Doğa açısından paylaşımın bol yaşandığı bir gündü. Açık havada daha rahat olabileceklerini düşünüp buluşmamıza parkta devam ettik. Sırayla oyuncaklarla oynadılar ve sabırla salıncak sırası beklediler. Uyku saatleriyle birlikte eve dönüldü.

2 Aralık' ta 4. buluşmamız Ada' lardaydı. Çocuklar oyun odasında Aylin & Ada' nın önceden hazırladığı köşeleri incelediler: Müzik aletleri, ahşap tak-çıkart oyuncaklar, yapbozlar ve Bay Patates Kafa. Geçen hafta tamamlayamadığımız pembe gününe devam ettik. Ev sahibemiz Aylin' in yazdığı pembe ile ilgili hikayeyi dinlediler. 2 yaş krizi hepsinde henüz bitmediği için planlarımızda esnek davranmaya çalışıyoruz. Oyun çadırında Aylin makinist çocuklar tren oldular.  Kendi çaldıkları enstrümanlar eşliğinde dans ettiler ve büyük bir orkestra kurdular. Bir ara kitap paylaşamama durumları yerini öfke nöbetine bırakınca herkez çocuğuyla bir süre evin sakin bir köşesine çekildi. Çocuklar sakinleştikten sonra yemeklerini yediler. Bir süre daha Aylin & çocuklar orkestralarına devam ettiler. Bayramdan sonraki hafta görüşmek üzere ayrıldık.

Read 1874 times